пʼятниця, 9 жовтня 2020 р.

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) 10 жовтня 2020 року відзначається міжнародною громадськістю під загальним гаслом Всесвітнього дня запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day, WSPD). Всесвітня федерація психічного здоров`я визначила цю дату в 1992 році і це вже в 28-й раз люди у всьому світі будуть робити анонси, проводити  заходи щоб об’єднати зусилля щодо покращення психічного здоров’я людей у ​​всьому світі.

Його темою проголошеною  в цьому році ВОЗ, організацією «Разом  за психічнє здоров’я у всьому світі» і Всесвітньою федерацією психічного здоров`я є висвітлення  можливостей  для масової  мобілізації ресурсів на цілі охорони психічного здоров`я.

Охорона психічного здоров’я входить в число тих напрямівгромадського здоров`я, які отримують найменше уваги. Майже 1 мільярд людей у ​​світі страждають психічними розладами, щорічно 3 мільйони чоловік вмирають в результаті зловживання алкоголем, і кожні 40 секунд одна людина кінчає життя самогубством. Згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителей (це більше 3 % всего населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Вже котрий рік поспіль Україна займає перше місце за кількістю психічних розладів у Європі. За оцінками фахівців, від різноманітних нервових розладів страждає кожен третій українець.
Найважливіше, що втрачає людина через нервово-психічні розлади – це працездатність. Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед інших захворювань.

За прогнозами фахівців найближчмм часом психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть у цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які нині традиційно тримають пальму першості у структурі захворювання населення земної кулі.

Наразі багато людей  живе в умовах гуманітарно надзвичайних ситуацій, таких як регіональні конфлікти, війни,стихійні лиха та епідемії. Насильство, бідність, приниження і відчуття непотрібності, можуть посилити ризик розвитку проблем психічного здоров’я в т.ч самогубств.

Однак, слід зазначити, що, якщо раніше найвищі показники самогубств спостерігалися серед літніх чоловіків, то на сьогодні в третині країн світу (не залежно від ступеню її розвитку) до групи найвищого ризику відносять молодих людей. У таких країнах самогубство входить в трійку основних причин смерті у віковій групі 15-44 років, та є другою за значенням причиною смерті у віковій групі 10-24 років.

У підлітковому і молодому віці відбувається багато життєвих змін, таких як закінчення школи, розлучення з рідною домівкою, вступ до іншого учбового закладу чи працевлаштування на роботу. Для багатьох це дуже цікавий час. Але це також час стресів і тривог. У деяких випадках переживання, які не були своєчасно розпізнані і залишились без уваги, можуть призводити до розвитку психічних захворювань. Взагалі, половина всіх психічних захворювань починається у віці до14 років, але часто захворювання не виявляються і не лікуються.

Однією з проблем у світі є шкідливе вживання алкоголю і наркотичних засобів серед підлітків і молоді. В Україні близько 3.5 тисяч дітей перебувають на обліку з приводу вживання алкоголю та психоактивних речовин. Серед українських підлітків 13-15 років палять майже 63%, досвід вживання алкоголю мають – 90%, а наркотичних речовин – до 40% підлітків.

Велике додаткове навантаження для психічного здоров’я, незважаючи на багато очевидні переваги онлайнових технологій, завдають зростаюче використання віртуальних мереж в будь-який час дня і ночі. Молодь, проводячи більшу частину свого дня в Інтернеті, — переживає кібер-злочини, кібер-залякування та грає в насильницькі відеоігри. У 2017 році фахівці помітили, що з кожним роком все більше дітей – представників цифрового покоління страждають розладом уваги, втратою пам’яті, низьким рівнем самоконтролю, когнітивними порушеннями, пригніченістю і депресією, яка доволі часто закінчується трагедіею.

 В даний час ще одним негативним фактором для психічного здоров’я населення стала пандемія COVID-19, що порушила звичне життя мільярдів людей в світі.

При цьому лише відносно невелике число людей у ​​світі мають можливість користуватися якісними послугами психіатричної допомоги. Більше 75% людей з психічними, неврологічними та наркологічними розладами в країнах з низьким і середнім рівнем доходу взагалі не отримують необхідного їм лікування. Як і раніше широко поширені такі явища, як стигматизація, дискримінація, порушення прав людини і застосування обмежувальних законодавчих норм щодо таких людей.

Пандемія COVID-19 викликала перебої в наданні медичної допомоги в усьому світі і ще більше ускладнила і без того обмежений доступ до якісних і економічно доступних послуг з охорони психічного здоров’я, особливо в умовах надзвичайних гуманітарних ситуацій і конфліктів. Це в першу чергу викликано такими причинами, як зростання захворюваності і ризику зараження в установах тривалого проживання, зокрема інтернатах і психіатричних лікарнях; введення обмежень на особисте спілкування між людьми; випадки інфікування вірусом серед співробітників психіатричних служб; і перепрофілювання психіатричних установ для надання допомоги хворим COVID-19.

Захистимо психічне здоров’я: час вкладати кошти

Тому в зв’язку з проведенням в цьому році Всесвітнього дня психічного здоров’я ВООЗ і її партнери — організація «Разом за психічне здоров’я в всьому світі» і Всесвітня федерація психічного здоров’я — закликають підвищити обсяг ресурсів, що виділяються на цілі охорони психічного здоров’я. З метою мобілізації громадських дій в цій галузі у вересні напередодні Всесвітнього дня психічного здоров’я буде розпочато глобальна кампанія «Захистимо психічне здоров’я: час вкладати кошти».

«Всесвітній день психічного здоров’я — привід об’єднати зусилля світового співтовариства і почати заповнювати дефіцит уваги до питань психічного здоров’я, — зазначив Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. — Ми вже констатуємо негативний вплив пандемії на психічне здоров’я населення, і дана си-туація, як очікується, буде тільки посилюватися. Якщо ми прямо зараз не візьмемо на себе серйозні зобов’язання щодо нарощування обсягу ресурсів, що виділяються на потреби охорони психічного здоров’я, це матиме далеко осяжні наслідки для здоров’я, суспільства і економіки ».

За останні кілька місяців Всесвітня організація охорони здоров’я у співро-робітництві з партнерами випустила ряд посібників і рекомендацій з охорони психічного здоров’я, призначених для працівників охорони здоров’я та представників інших контактних професій, керівників медичних установ і людей будь-якого віку, життя яких значно змінилася в результаті пандемії . У зв’язку з перебоями в наданні медичної допомоги в країнах виробляються інноваційні схеми надання послуг з охорони психічного здоров’я і реалізуються численні ініціативи щодо зміцнення психосоціальної підтримки. Однак масштаби проблеми не дозволяють забезпечити психіатричною допомогою переважної більшості тих , хто її потребує. Практичним крокам в цій галузі перешкоджає хронічне недофінансування систем зміцнення психічного здоров’я, профілактики і лікування психічних розладів протягом багатьох попередніх пандемії років.

        Лише 2% бюджету охорони здоров’я країн витрачається на охорону пси-хічного здоров’я.

В середньому витрати на охорону психічного здоров’я в країнах становлять лише 2% державного бюджету охорони здоров’я. Хоча обсяг допомоги, що надається країнам, що розвиваються на цілі охорони психічного здоров’я, дещо зріс за останні роки, він жодного разу не перевищив 1% всього обсягу допомоги, що спрямовується на розвиток охорони здоров’я. І це незважаючи на те, що кожен долар США, вкладений в розширення заходів з лікування депресії і тривожного розладу, приносить  економічну вигоду в розмірі 5 доларів за рахунок поліпшення показників здоров`я і продуктивності населення.

Всесвітній день психічного здоров’я — привід взяти твердий курс на вирішення проблеми

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я, яка в зв’язку з  пандемією проводиться переважно в онлайновому форматі, дає кожному з нас можливість зробити щось позитивне: все ми можемо зробити конкретні кроки по зміцненню власного психічного благополуччя і підтримати рідних і близьких у важкий для них момент; у роботодавців з’являється привід розробити програми забезпечення соціально-психологічного благополуччя працівників; у державних органів — взяти на себе конкретні зобов’язання щодо створення або розширення роботи служб охорони психічного здоров’я; а у журналістів — розповісти світовій спільноті про те, що ще можна і потрібно зробити для надійного захисту психічного здоров’я кожної людини.

«C моменту заснування нашою федерацією Всесвітнього дня психічного здоров’я пройшло майже 30 років, — розповідає президент Всесвітньої федерації психічного здоров’я д-р Інгрід Деніелс, — за цей період у багатьох країнах неухильно розширився  простір для відвертого діалогу про проблеми психічного здоров’я. Але зараз ми повинні перейти від слів до справи. Нам необхідні узгоджені зусилля з побудови систем охорони психічного здоров’я, що відповідають реаліям і актуальним завданням нинішнього і майбутнього світу ».

«Додаткові ресурси зараз затребувані як ніколи, оскільки дуже багато людей не мають можливості доступу до високоякісної, ефективної психіатричної допомоги, — констатує засновник і генеральний директор організації« Разом за психічне здоров’я в усьому світі » Еліша Лондон. — У кампанії цього року може взяти участь кожен, де б він не знаходився. Якщо проблеми психічного здоров’я торкнулися вас особисто, торкнулися знайомих вам людей, є предметом вашої професійної діяльності або ви просто вважаєте правильним вкладати кошти в цю сферу, виступайте на захист психічного здоров’я і допоможіть забезпечити кожну людину можливістю звернутися за допомогою і підтримкою ».

Основні заходи, які присвячені Всесвітньому  дню психічного здоров’я:

  1. ВООЗ: головний захід на підтримку психічного здоров’я

Десятого жовтня з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я Всесвітня організація охорони здоров’я вперше проводить глобальну онлайнову акцію, присвячену цієї проблемі. В ході акції — головного заходу на підтримку психічного здоров’я — ВООЗ розповість про роботу своїх співробітників по боротьбі з психічними захворюваннями, алкоголізмом і наркоманією в усьому світі. На запрошення Генерального директора ВООЗ світові лідери та експерти з питань психічного здоров’я розкажуть про те, чому вони займаються питаннями психічного здоров’я і що ще необхідно зробити в цій галузі. Глядачі зможуть дізнатися думки і послухати музичні композиції ряду всесвітньо відомих виконавців, активно пропагують актуальність охорони психічного здоров’я. Про свій досвід подолання психологічних і психічних проблем, таких як депресія і тривожний розлад, розкажуть відомі спортсмени, а також жінки, в життя яких втрутилося душевне нездоров’я. В ході заходу в рамках першого кінофестивалю ВООЗ «Здоров’я для всіх» буде вручено спеціальний приз в новій номінації «Фільм про проблеми психічного здоров`я».

  • Всесвітня федерація психічного здоров’я: просвіта та інформування

         Всесвітня федерація психічного здоров’я — міжнародна членська організація, заснована в 1948 році для розширення профілактики психіатричних і емоційних розладів, вдосконалення належних методів їх лікування і надання допомоги особам, які страждають такими порушеннями, а також зміцнення психічного здоров’я всіх людей і націй. Федерація є  ініціатором заснування Всесвітнього дня психічного здоров’я. Своюкампанію федерація психічного здоров’я розпочала     1 вересня, коли її президент представив комплект інформаційних матеріалів «Психічне здоров’я для всіх: зростання капіталовкладень — підвищення доступності допомоги», які були спеціально розроблени з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я 2020 року під Найвищим патронажем Її королівської Високості принцеси Малайзії Іман Афзал Ас-Султан Абдулли. У числі головних подій кампанії — випуск призов до дій-2020 від імені Памели Коллінз і Діпи Рао, після якого протягом 45 днів публіці буде запропонований ряд інформаційно-просвітницьких заходів, організованих молодіжною секцією Федерації які включають глобальний онлайновий дискусійний форум і художню виставку.

  • Організація «Разом за психічне здоров’я в усьому світі»: 24-годинний марш за психічне здоров’я.

        Організація «Разом за психічне здоров’я в усьому світі» яка об’єднує зусилля мирової спільноти фахівців у галузі охорони психічного здоров’я, урядів, що фінансують організації і активістів, прагне  забезпечити кожній людині, де б вона не знаходилась, можливість звернення за психіатричною допомогою. Ця некомерційна організація почала свою діяльність у вересні 2018 року на спеціальному заході, проведеному під егідою ООН. Свої цілі вона реалізує шляхом впровадження кампанії «Speak Your Mind» — світового руху, що діє в багатьох країнах при координуючої ролі організації «Разом за психічне здоров’я в усьому світі». Він виступає за охорону психічного здоров’я усіх людей. Рух об’єднує людей, які особисто зіткнулися з проблемою психічних розладів, експертів і організації громадянського суспільства і спонукає лідерів приділяти належну увагу питанням охорони психічного здоров’я шляхом нарощування обсягу ресурсів, підтримки та просвітницької роботи в цій сфері. Дев’ятого жовтня людям з різних країн світу буде запропоновано брати участь у віртуальному марші. Під час 24-годинної прямої трансляції перед аудиторією виступлять люди, не з чуток знайомі з проблемою, лідери в галузі охорони психічного здоров’я і авторитетні представники організацій громадянського суспільства, які вже активно беруть участь у проведенні кампанії Speak Your Mind ( «висказивайся ») в 19 країнах. Крім того, глобальні організації-партнери, які відіграють провідну і координуючу роль у вирішенні питань психічного здоров’я, організують ряд тематичних годин, присвячених таким темам, як психічне здоров’я і молодь, психічне здоров’я і літні люди. Свою участь в марші вже підтвердили ряд партнерів, зокрема організація «Хьюман райтс уотч» і Міжнародна організація по боротьбі з хворобою Альцгеймера. Марш сприятиме підвищенню обізнаності про проблеми психічного здоров’я, подолання стигматизації та прискоренню позитивних змін на політичному рівні. Публіці буде запропоновано віртуально приєднатися до галереї учасників маршу за допомогою спецефектів для камери, які стануть доступні перед початком заходу.

         Інвестиції з боку урядів є важливими кроками наряду з залученням соціальних, медичних та освітніх секторів в комплексні, засновані на фактичних даних, програми для поліпшення психічного здоров’я. Ці інвестиції повинні бути пов’язані з програмами, спрямованими на підвищення обізнаності молоді, дорослих, людей похилого віку про способи збереження, підтримки психічного здоров’я і допомоги оточуючим у разі виникнення такої необхідності.

Немає коментарів:

Дописати коментар